ТОВА Е САЙТ ЗА ХОРА С БОГАТО ВЪОБРАЖЕНИЕ И ЖЕЛАНИЕ ЗА ПЪТЕШЕСТВИЯ. НИЕ НЕ ПРЕДЛАГАМЕ САМО ЕКСКУРЗИИ, НИЕ ОРГАНИЗИРАМЕ ПРИКЛЮЧЕНИЯ...

Пътешествие до Мароко

Пътешествие до Мароко image

От: 29.09.2024 До: 11.10.2024

12 дни / 11 нощувки

Цена: 1 577 EUR

PDF/DOC: Изтегли програмата в .PDF

Географски – на само един тесен проток от Европа, но на цяла пропаст разстояние в културно отношение. Екзотични градове с неповторим ориенталски облик; сливащи се с околния пейзаж кирпичени казби (крепости); римски руини; пустини и сюрреалистични дюни; самобитни етноси – това е Мароко... Където ярките багри и силни аромати замайват свикналите с по-традиционния облик на Стария континент посетители. Ще посетим прочутите 4 имперски града на Кралството – Фес, Мекнес, Маракеш и днешната столица Рабат; ще стигнем на север до Тетуан и до пристанищния Танжер, на входа на Гибралтар; ще се „изгубим“ из синьо-белите улички на Шефшауен, а за кратко ще се пренесем и в света на древните римляни при руините на Волубилис. Всичко това съчетаваме с пътуване до пясъците на Сахара, минавайки след това по „Пътя на 1000-та казби” и през някои от най-живописните проходи и долини на Атласките планини; ще гостуваме в берберски села и ще се докоснем до традиционния номадски начин на живот на местните – гответе се за истинско приключение в пустинята и ментов чай в големи количества! Ще ви покажем Мароко от един малко по-различен ъгъл и за да е по-пълен адвенчъра – ще минем по пясъчните дюни с камили...

Програма:

Ден 1 / 29 септември 2024: София – Казабланка (полети)

Полети от София до Казабланка с кацане в Мароко вечерта. Добре дошли в Кралство Мароко! Трансфер до хотела, вечеря и нощувка в Hotel Oum Palace (или подобен).

Ден 2 / 30 септември: Казабланка – Рабат (100 км)

След закуска ще разгледаме Казабланка, икономическата столица на страната и най-големият му град. Ще минем по крайбрежната алея Corniche и ще влезем в впечатляващата модерна джамия Хасан II (с вече второто най-високо минаре в света – 210 м /до скоро беше първото/). Ще се разходим и из централния  площад Мохамед V, както и в Парка на Арабската лига.

След това се отправяме на север към Рабат – съвременната столица на страната и последният в исторически план от имперските градове. Ще посетим мавзолея на Мохамед V и Кулата на Хасан, представляваща минаре на незавършена джамия – височината на изградената от червен пясъчник постройка е само 44 м от планираните 86. Ще се разходим из казбата Oudayas и Андалузката градина, а ако не сме прекалено изморени, ще отидем и до медината. Вечеря и нощувка. Rive Hotel (или подобен)

Ден 3 / 01 октомври: Рабат – Асила – Танжер (280 км)

След закуска продължаваме с още една кратка обиколка на Рабат, ще видим сградата на Кралския дворец и Méchouar – укрепленията и стените около двореца.

След това се отправяме на север по атлантическото крайбрежие към Танжер, минавайки през красивото градче Асила и изрисуваната му със стенописи медина. Край Танжер първо ще отидем до извисяващия се на 300 м над океана Кап Спартел, намиращ се на входа на Гибралтарския проток, както и до Пещерата на Херкулес. След което влизаме в същинския Танжер – основан от картагенците през V век пр. Хр., градът винаги е бил кръстопът на различни култури и цивилизации заради ключовото си географско положение, а в момента е най-голямото пристанище на страната на Средиземно море и едно от най-големите в Африка. Ще се разходим из медината (стария град) с двата покрити пазара, вероятно ще спрем някъде и за кафе или за прочутия местен ментов чай. Вечеря и нощувка в Hotel Rembrandt (или подобен).

Ден 4 / 02 октомври: Танжер – Тетуан – Шефшауен (125 км)

Закуска, след което потегляме към Тетуан и Шефшауен. Първо ще спрем за да разгледаме медината на Тетуан, една от най-автентичнтие в страната и обект на световното културно наследство на ЮНЕСКО. Градът, който е бил столица на испанския протекторат по време на колониалния период, е известен още с парковете и градините си, както и със съвременния кралски дворец. Продължаваме към Шефшауен – чаровно градче в сърцето на северните марокански планини Риф. Улиците и повечето сгради в старата част на града (медината) са оцветени в небесно синьо и бяло. Шефшауен е популярен и със занаятите си, нетипични за останалата част от страната – производство на вълнени дрехи, тъкане на одеала и др. Ще имаме и достатъчно свободно време, а желаещите могат да пробват от качествения местен kif. Вечеря и нощувка. Hotel Parador (или подобен)

Ден 5 / 03 октомври: Шефшауен – Фес (200 км)

Закуска и отпътуване към Фес, ще минем през планините Риф и град Уезан. Столица на Мароко в продължение на 400 години, Фес дължи настоящия си облик на интересното съчетание между средновековния и модерния свят. Той е първият от 4-те имперски градове, както и най-големият религиозен център на страната. Фес се идентифицира с удивителната медина ел-Бали (под закрилата на ЮНЕСКО), чиито крепостни стени могат да бъдат обикаляни с дни. В медината се намира университетът Ал-Карауин, основан през 859 г. и считан от някои историци за най-старото висше учебно заведение в света – поради това градът  е наричан и „Атина на Африка”. Ще посетим медресето Ел-Атарин за да видим неговите впечатляващи декорации. Няма да пропуснем и работилниците за боядисване на кожи, един от символите не само на града, но и на страната (с определено най-запомнящата се миризма). Вечеря и нощувка в града. Hotel Barcelo Fes Medina (или подобен)

Ден 6 / 04 октомври: Фес – Волубилис – Мекнес – Фес (180 км)

След закуска ще се отправим към Мекнес – друг от имперските градове на Мароко. Той е по-малък от Фес и Маракеш, но определено има своето очарование. Ще видим красивите му крепостни стени, портата Баб ел-Мансур и площада ел-Хедим, останките на кралския дворец, както и мавзолея на Мулай Исмаил – войнственият владетел, който ръководи повечето големи строежи в града и го прави своя столица в края на XVII в.

След това ще продължим с градчето Мулай Идрис – мястото, където е погребан Идрис I – правнук на пророка Мохамед и родоначалник на династията на Идрисидите, считани за основателите на мароканската държава в края на VIII век. Заради мавзолея на Идрис, селището е считано за едно от най-свещените в страната и неслучайно е голям поклоннически център.

Ще завършим с руините на древноримския град Волубилис – един от най-добре запазените в Северна Африка. Впечатляващите руини и още по-красиви мозайки са датирани главно от II и III в. след Христа – от времето, когато селището е административен център на имперската провинция Тингитанска Мавритания.

Късно следобед – връщаме се във Фес, вечеря и нощувка. Hotel Barcelo Fes Medina (или подобен)

Ден 7 / 05 октомври: Фес – Миделт – Мерзуга (470 км)

Дълъг ден, тръгваме към Източно Мароко, в близост до границата с Алжир. Пътят ни пресича веригата на Атласките планини, като ще минем през някои типични берберски селища в района на Фес – Имузер Кандар, Ифран – главният ски курорт на страната (наричан „Малката Швейцария”), както и градчето Азру, известно с горите си от атласки кедър. Спирка за обяд в Миделт, след което продължаваме към Ер-Рашидия и оазисния град Ерфуд, разположени в долината на река Зиз. Пристигаме в Мерзуга, на ръба на пустинята, вечеря и нощувка. Hotel Ksar Bicha (или подобен)

Ден 8 / 06 октомври: Пустинята Сахара и Ерг Чеби

След закуска се качваме на джипове (4х4), с които ще се отправим към оазиса на Мерзуга и езерото Srij (или поне това, което е останало от него, заради сушата). В близост до дюните се намира село, известно с чернокожото си население khamlia – далечни потомци на судански роби. Ще гостуваме в типична къща, където ще пием чай „à la mente” и ще послушаме традиционната местна музика gnaoua. След това ще продължим към руините на древното селище Mirdani, като ще се отбием и в M'fis – там ще видим мините за добив на мед и въглища, където голяма част от жителите на Мерзуга са изкарвали прехраната си в близкото минало.

Един много интересен ден – цялото ни пътуване ще бъде в близост до пясъчните дюни Erg Chebbi (най-високите в Мароко, достигащи 150 м височина). След село Mirdani ще гостуваме на едно от малкото останали бедуински семейства в Kem-Kem Hamada („хамада” е местната дума за каменна пустиня), а после ще се върнем до хотела ни в Мерзуга. В следобедните часове (около 15:00 ч) взимаме камили, с които ще тръгнем през дюните. Ще се потопим в пясъчното море – крайната ни цел е оазис, заобиколен единствено от тишината на пустинята, където ще изпратим залязващото слънце. Вечерта ни очаква вечеря край лагерния огън с берберска музика и танци. Нощувка в палатки, Desert Camp (или подобен).

Ден 9 / 07 октомври: Мерзуга – Клисурата Тодра – Уарзазат (400 км)

Ранно събуждане за да посрещнем изгрева над дюните. След закуска се връщаме с камилите в Мерзуга и оттам тръгваме първо към каньона Тодра и впечатляващите му отвесни стени, а след това ще навлезем за около 30 мин в долината на Дадéс, известна с казбите си. Ще минем и през град Kelaat M'gouna – прочут с отглеждането на маслодайни рози и с изработката на хладни оръжия (ками, ножове). Крайната ни спирка за деня е „Портата към пустинята” – Уарзазат, като до него ще стигнем по „Пътя на 1000-та казби” – маршрутът е осеян с още от тези красиви укрепления, които можем да определим като берберски замъци, направени от кирпич. Пристигаме в Уарзазат привечер, вечеря и нощувка. Hotel Ibis Ouarzazate (или подобен)

Ден 10 / 08 октомври: Уарзазат – Аит Бенхаду – Маракеш (250 км)

Сутринта ще разгледаме голямата казба на Уарзазат – Taoрирт. Оттам тръгваме към Маракеш, като по пътя първо ще посетим възхитителния град Аит Бенхаду и неговите казби. Селището е под защитата на ЮНЕСКО и е много популярно като филмов декор (тук са снимани части от „Последното изкушение на Христос”, „Гладиатор”, „Александър”, „Небесно царство” и др.). Продължаваме към прохода Tizi n’Tichka, минаващ през Атласките планини, с най-висока точка по пътя – 2260 м. От другата страна ни очаква имперският Маракеш – с розово-червената си архитектура, богато берберско наследство, дворци, сукове, градини и останки от казби. Разположен в подножието на Атлас, Маракеш е голям, шумен и замърсен; но също така той е пленителен и пълен с история и култура – най-красивия град на Мароко! Пристигане в града, настаняване, вечеря и нощувка. Hotel El Andalous (или подобен)

Ден 11 / 09 октомври: Маракеш

Закуска, след което ще посветим целия ден на Маракеш. Ще посетим: дворецът Баия (Bahia), по чийто интериор едни от най-добрите занаятчии в страната са работили 14 години през втората половина на XIX век; гробницата на Саадитите, построена през XVI в. по времето на султан Ахмад ал-Мансур; музеят на мароканското изкуство Дар Си Саид; градините Мажорел и Менара; джамията Кутубия – най-голямата в града, построена през XII век по време на династията на Алмохадите, като минарето ѝ е модел за по-късно изградените Хиралда в Севиля и Кулата на Хасан в Рабат; медресето Ben Youseff; медината на града.

Вечерта ще отидем до централния площад Джамаа ел-Фна, където могат да се видят змиеукротители, акробати, музиканти, разказвачи на приказки и легенди, татуировчици, фокусници и т.н. – ще разберете защо именно това място е дало идеята за проекта на ЮНЕСКО „Световни шедьоври на устното и нематериалното културно наследство”. Много добра гледка към площада се открива от терасите на популярното Café de France, а желаещите вечерта могат да отидат на фолклорното шоу Fantasia в ресторант Chez Ali. Вечеря и нощувка в Маракеш. Hotel El Andalous (или подобен)

Ден 12 / 10 октомври: Маракеш (опционни посещения) – Казабланка (220 км)

Свободно време в Маракеш до късния следобед... А За тези от вас, които имат желание да посетят още нещо, можем да предложим два варианти за допълнителни турове:

Опция 1: посещение на крайбрежния град Есауира. След закуска ще се отправите към Атлантика, на около 3 часа път от Маракеш (190 км). Ще минете през пустинна местност, но ще усетите аромата на океана отдалеч, още преди за зърнете водите му и бяло-сините сгради на Могадор (старото име на Есауира). Там ще посетите морската крепост с топовете, построената от генуезците цитадела, медината (обект на ЮНЕСКО), еврейския квартал (mellah), суковете… Ще имате възможност да хапнете в някое от многото рибарски ресторантчета близо до пристанището... Връщане в Маракеш.

Опция 2: посещение на впечатляващите водопади Узуд (Ouzoud). Те се намират на около 160 км от Маракеш, като по пътя ще минете през типични берберски села. Водопадите са каскадни (на три нива), като общата им височина е 110 м – при тях може и да се къпете, не забравяйте банските! В района могат да се видят и берберски макаци (магот). Връщане в Маракеш.

В късния следобед – отпътуване на север, към летището на Казабланка.

Ден 13 / 11 октомври 2024: Казабланка – София (полети)

Полети малко след полунощ от Казабланка към България, с пристигане у нас по обед. Добре дошли у дома...

харесайте Advanture Club във facebook харесайте Advanture Club във google plus добавете Advanture Club във Instagram