ТОВА Е САЙТ ЗА ХОРА С БОГАТО ВЪОБРАЖЕНИЕ И ЖЕЛАНИЕ ЗА ПЪТЕШЕСТВИЯ. НИЕ НЕ ПРЕДЛАГАМЕ САМО ЕКСКУРЗИИ, НИЕ ОРГАНИЗИРАМЕ ПРИКЛЮЧЕНИЯ...

Нова година в Никарагуа, Коста Рика и Панамá – няма места

Никарагуа, Коста Рика и Панама – няма места image

От: 27.12.2024 До: 11.01.2025

16 дни / 14 нощи

Цена: 3 397 EUR

PDF/DOC: Изтегли програмата в .PDF

Синьо-зелени морски води, пясъчни плажове, обвити в облаци вулкани и виещи се през непроходимата джунгла пълноводни реки – това е Централна Америка, каквато европейските мореплаватели са видели за пръв път. Този тропически рай съществува и до днес, до голяма степен незасегнат от човешкото присъствие в района, за което пък свидетелстват древните руини на различни цивилизации (и най-вече тези на маите), запазените богати културни традиции и красивите колониални градове от времето на испанското заселване...

В програмата пред вас сме се опитали да „поберем“ повечето от най-интересните места в три от тези държави, бележещи тънката граница между Пасифика и Атлантика – Коста Рика, Никарагуа и Панама. Често наричана „Швейцария на Латинска Америка” и със защитени зони покриващи близо 30% от територията ѝ, Коста Рика е истински оазис на дивата природа. Фауната тук е като от филм – маймуни ревачи, тукани, костенурки, крокодили, ленивци, игуани, различни видове птици и много други. Сори, че няма да е през влажния сезон, когато барабаненето на дъжда по покривите в парка Тортугеро е изключително ромáнтично, но и така става. Не очаквайте луксозни морски курорти – това не е нашият стил – поне за това пътуване – та, настройте се за едно истинско еко-пътешествие.

Можем да кажем обаче, че още по-истинска и недотам популярна за бледоликия посетител, е съседна Никарагуа, където отиваме за трети път – там, в градчето Гранада, ще е и купонът за Нова година... Бързо ще разберем защо наричат страната „Земя на езера и вулкани” – ще посетим чудния о-в Ометепе, разположен в едноименното езеро Никарагуа, формиран от два свързани помежду си вулкана, Консепсиóн и Мадерас. Ще видим и красивите колониални градове Гранада и Леон, както и крайбрежния Сан Хуан дел Сур, ще е топ!  

Макар за по-малко дни, ще имаме време и в Панама, за да разгледаме столицата Панама сити – може би най-космополитният град на Централна Америка, както разбира се и изключителното инженерно съоръжение, от което зависи доста солиден процент от световната морска търговия, Панамския канал… Ще посетим за ден и много красивите острови Сан Блас, населявани от интересния етнос куна.

Та вижте надолу програмата за това пътешествие в свят, където темпото на живот е една идея по-лежерно:

Програма:

Ден 1 / 27 декември 2024: София – Панама сити (полети)

Полети от София до Панама сити с прекачване. Кацане вечерта, посрещане и трансфер до хотела за нощувкa. Добре дошли в Centroamérica!

Victoria Hotel & Suites (или подобен)

Ден 2 / 28 декември: Панама сити – островите Сан Блас – Панама сити (240 км)

Сутринта ще се отправим на еднодневен тур до островите Сан Блас. Първо с джипове до крайбрежието на провинция Куна Яла и оттам с лодка до островите. С тюркоазени води, бели плажове, надвиснали палми и по един остров за всеки ден от годината, Сан Блас са доста близо до представата ни за карибски рай. Интересни са и местните индианци от племето Kuna (или Guna), които сами управляват своите земи с минимална намеса от страна на правителството на страната (първата индианска група в Латинска Америка с подобна автономност), като уникалната им култура е почти незасегната от постепенно увеличаващия се брой посетители. Ще посетим поне две от островчета, като ще имаме и обяд. Следобед се връщаме обратно до Панама сити, нощувка в Victoria Hotel & Suites (или подобен).

Ден 3 / 29 декември: Панама сити – Манагуа – Леон (полет и 120 км по земя)

Трансфер до летището за полет от Панама до столицата на Никарагуа, Манагуа. Гранични формалности и посрещане. След това ни очаква трансфер до град Леон – едно от двете колониални „бижута” на Никарагуа, заедно с Гранада. Освен бивша столица, Леон е и своеобразно интелектуално и религиозно средище. Тук се намира най-старият университет в Никарагуа, както и най-голямата катедрала в цяла Централна Америка, в която е погребан обичаният местен поет Рубен Дарио. Леон може да не е толкова „бляскав” като Гранада, но определено има свой чар и атмосфера. Следобед (или ако не остане време, на следващия ден) ще се разходим пеша из стария град, за да разгледаме главните забележителности, като разбира се, ще се качим и за хубави снимки от покрива на главната катедрала (rooftop, ама не е бар, за съжаление)…

Нощувка в Hotel La Recolección (или подобен)

Ден 4 / 30 декември: Леон – Гранада (140 км)

Сутринта – по желание, тур до близкия вулкан Серро Негро, единственото място в света, където се прави спускане по вулканичен пясък със sandboard (почти като дъска за сноуборд). Изкачването нагоре е около 40-50 мин. Необичайно е!

След това се отравяме към Гранада – друга от старите столици на страната и традиционен политически съперник на Леон. Гранада, наричана и „Gran Sultana”, е основана още през 1524 г. и неслучайно е смятана за един от най-красивите колониални градове в Новия свят… Бързо ще разберем защо историческият ѝ център е и под защитата на ЮНЕСКО – с местния ни гид ще посетим старите градски стени, манастира Сан Франсиско, главния площад, както и църквата Ла Мерсед, от чиято камбанария се откриват красиви гледки към града, езерото Никарагуа в съседство (наричано също Косиболка) и вулкана Момбачо.

Нощувка в Hotel Plaza Colon (или подобен).

Ден 5 / 31 декември 2024: Гранада и околности (90 км)

Този ден ще посветим на околностите на града: националния парк вулкан Масая (в момента достъпът до върха е ограничен, заради активността му); селцето на цветята и занаятите Масая, което се слави с пазарите си на различните местни изделия – украшения, бродирани тъкани, хамаци, керамика; селището Сан Хуан де Ориенте; гледката от мирадор-а Катарина към красивата Laguna de Apoyo и езерото Никарагуа в далечината...

Връщаме се в Гранада, свободно време следобед. А вечерта – ресторант и купон за посрещане на Нова-та година! Наздравеее!

Втора нощувка в Hotel Plaza Colon (или подобен).

Ден 6 / 01 януари 2025: Гранада, свободен ден

Бавно събуждане… В ранния следобед ще вземем корабче, с което ще посетим веригата от живописни малки островчета в близост, известни като Las Isletas (общо около 350 на брой). Островите изобилстват от различни видове птици, а някои от тях са населени от местни семейства рибари. Ще видим къде може да хапнем едно от типичните тукашни ястия – вигорóн, сервирано върху бананово листо, и да пием кокосово мляко с/без добавен ром.

Трета нощувка в Гранада. Hotel Plaza Colon (или подобен)

Ден 7 / 02 януари: Гранада – остров Ометепе (80 км)

Днес ще се придвижим на юг до градчето Сан Хорхе и оттам с малък ферибот ще достигнем Ометепе – един от най-големите острови сред сладка вода в света. Ометепе е сякаш излязъл от приказките – образуван е от два вулкана, извисяващи се над езерото Никарагуа: Консепсиóн (1610 м) и Мадерас (1394 м). Застинал поток от лава в резултат на изригване в миналото е създал провлака между двата конуса, свързвайки ги в един остров – неслучайно името му в превод от науатъл (езика на ацтеките) означава „два хълма”. Природните резервати, кафеените и бананови плантации, петроглифите и древни каменни статуи, както и естествения басейн Охо дел Агуа, превръщат Ометепе в задължителна спирка за всеки посетител в страната. А най-готиното е, че можем да обикаляме острова с моторчета под наем (по желание)!

Нощувка в Hotel Villa Paraíso (или подобен).

Ден 8 / 03 януари: Ометепе – Сан Хуан дел Сур (60 км)

Връщаме се обратно от острова на материк, след което трансфер до Сан Хуан дел Сур, на брега на Тихия океан. Разположено на живописен залив, обграден от двете страни от потънали в зеленина хълмове, градчето днес е най-популярният морски курорт в страната (включително и сред сърфистите)… Очертава се още една вечер, в която ще заложим основно на Flor de Caña – никарагуанският ром, който не отстъпва по нищо на именитите си събратя от региона (а е на много по-достъпни цени). Тежко е ежедневието на пътешественика, особено из Централна Америка…

Нощувка в Casa Andalucia (или подобен).

Ден 9 / 04 януари: Сан Хуан дел Сур – граница Коста Рика – Ла Фортуна (260 км)

Отпътуваме от Сан Хуан, пресичаме границата при Пеняс Бланкас и влизаме в Коста Рика. Следобед ще пристигнем в градчето Ла Фортуна, разположено в подножието на Аренал – висок около 1670 м, той е един от най-активните вулкани в страната. Макар че за момента експлозивните му изригвания са спрели, кратерът все още изхвърля достатъчно пепел и газове, за да е забранено изкачването му. По пътя ще минем и покрай езерото Аренал, най-голямото по площ в страната, допълнително разширено след 1979 г. като част от водноелектрически проект.

Нощувка в Hotel San Bosco Inn (или подобен).

Ден 10 / 05 януари: Ла Фортуна и Аренал (50 км)

Цял ден в района – след закуска ще посетим красивия водопад Ла Фортуна. Височината му от 70 м, не е огромна, сравнена с доста други водопади на континента, но пак си е готино. Да не забравите банските!

След това ще направим и zipline над короните на дърветата, яко! Най-дългата отсечка от тези тролеи е над 1 км… Следобед ни очаква и кафе-тур, за да се запознаем по-отблизо с процеса на отглеждане на тази любима наша растителна култура, превърнала се и във важен износен продукт на Коста Рика.

А привечер, тъй като районът изобилства от термални извори, по желание посещение на едни от тях – Ecotermales, кеф е! Истинско СПА в джунглата…

Втора нощувка в Hotel San Bosco Inn (или подобен).

Ден 11 / 06 януари: Ла Фортуна – НП Тортугеро (160 км по земя + лодка)

Потегляме на изток – чака ни път, първо по земя и след това около час и половина с лодка. Добре дошли в националния парк Тортугеро! Разположен на карибското крайбрежие, този изключително зелен парк е пресичан от цяла мрежа водни канали. Тортугеро е наричан и „мини-Амазония” заради огромното си разнообразие от животински видове – 400 вида птици, 60 вида жаби, 30 вида риби, 3 вида маймуни, както и рядката карибска морска крава. По брега на каналите му често могат да се видят каймани, крокодили и сладководни костенурки...

Две нощувки ще имаме тук, храната е включена, че и няколко тура по реката, които определено ще ви харесат. Нощувка в Laguna Lodge (или подобна).

Ден 12 / 07 януари: Национален парк Тортугеро

Още разходки и турове из Тортугеро, заслужава си. Паркът е и най-важното място на Карибите за размножаване на зелените морски костенурки, чието тегло достига 180 кг – 40 000 от тях всяка година идват до тукашните плажове за да гнездят. От общо 8 вида морски костенурки в световен мащаб, 6 снасят яйца в Коста Рика и 4 от тях – именно тук, в Тортугеро. Ще направим тур с кану по каналите на парка, а вечерта, ако има възможност, ще отидем и до морския бряг. Втора нощувка тук, Laguna Lodge (или подобна).

Ден 13 / 08 януари: НП Тортугеро – Сан Хосé (лодка + 200 км по земя)

След закуска се отправяме към столицата Сан Хосé – ще се движим през източните низинни райони на страната, покрити с дъждовна гора, изобилстваща на растителни и животински видове. Не е кратко, но приятно пътуване. Ще пристигнем следобед, можем да направим една пешеходна разходка из центъра на града… Нощувка в Hotel Sleep Inn (или подобен).

Ден 14 / 09 януари: Сан Хосе – вулканът Поáс – Панама сити (90 км + полет)

Сутринта ще се отправим към разположения недалеч от столицата вулкан Поáс. Висок 2697 м, той е и един от най-активните в страната. Близо до върха му са разположени и две езера, като по-северното от тях, Laguna Caliente, известно и с необичайния си светлосин цвят, е смятано за едно от най-киселинните в света. Ако имаме късмет с облачността, ще можем и да го зърнем. Вулканът попада и в рамките на едноименния национален парк, основан през 1971 г.

След това ще се придвижим до летището на Сан Хосе за полет до Панама сити. Пристигане и трансфер до хотела за нощувка.

Victoria Hotel & Suites (или подобен)

Ден 15 / 10 януари: Панама сити и отпътуване (полети)

След закуска ще започне обиколката ни на Панама сити – без съмнение най-космополитният град в тази част на Америка, процъфтяващ център на международна търговия и банкиране. Близо 70 небостъргача формират днешната градска панорама (и почти още толкова са в строеж), а местните жители се шегуват, че Панама сити е „Маями на Юга”, с разликата, че тук се говори повече английски (хах)... Ще посетим шлюзовете Мирафлорес, за да видим едно от чудесата на съвременното инженерство – завършения през 1914 г. Панамски канал, след което продължаваме с колониалната част на града – Casco Viejo (наричана още Сан Фелипе), чиито стари сгради, калдъръмени улички, многобройни църкви и приятни площади напомнят за стара Хавана. Историческият център на града е и под закрилата на ЮНЕСКО.

Следобед – трансфер до летището за международни полети обратно към Европа.

Ден 16 / 11 януари 2025: пристигане в София

Кацане в София, някъде привечер… Home sweet home.

харесайте Advanture Club във facebook харесайте Advanture Club във google plus добавете Advanture Club във Instagram