Ще се свържем с вас, за да уточним детайлите.
Пред вас е поредната ни програма за едно незабравимо приключение из древната империя на инките в Перу... Началото е в столицата на Перу – Лима; след това с лодка ще стигнем до островите Байестас /Перу/, известни с невероятния си животински свят; посещение на най-интересните паметници на древни прединкски култури (или „извънземни” цивилизации) като Линиите на Наска и Сиюстани; преминаване през Андите; разглеждане на красивия колониален град Арекипа; незабравимата гледка на господаря на Андите – кондорът, реещ се във висините над най-дълбокия каньон в света – Колка /с дълбочина от около 3300 метра/; разходка с корабче до островите Урос и Такиле в езерото Титикака /най-високото плавателно и едно от най-красивите езера в света, с надморска височина 3820 м/; а за капак – разглеждане на златната столица на инките Куско и тайнствения Мачу Пикчу, намиращ се на източните склонове на Андите, над долината на река Урубамба. И не на последно място по важност – невероятното удоволствие от разходките из индианските пазари с предмети на изкуството и автентични сувенири в Арекипа, Куско, Писак...
София – Лима (полети)
Полети от София до Лима, с излитане сутринта от България, прекачване и пристигане в перуанската столица привечер. Гранични формалности, посрещане и трансфер до хотела ни за нощувка. Casa Andina Benavides (или подобен)
надморска височина в Лима: малко над 0 м
Лима
Разглеждане на Лима, една от най-интересните столици на Южна Америка. Ще посетим: крайбрежната зона на квартала Мирафлорес, бохемския квартал Баранко, централния площад Plaza Mayor и главната катедрала на града, манастира Сан Франсиско, площада Сан Мартин и Museo Larco. Привечер ще отидем до Parque de la Reserva и изградения там „Магически кръговрат на водата”, считан за най-големия фонтанен комплекс в света.
Втора нощувка в Лима. Casa Andina Benavides (или подобен)
Лима – о-вите Байестас – Уакачина – Наска (470 км)
Много рано сутринта, около 04:00 ч, потегляме с автобус на юг от Лима към резервата Паракас и островите Байестас, известни с богатия си животински свят – ще видим буквално хиляди птици, морски лъвове, пингвини, корморани и др. След това продължаваме към град Ика и близкото селище Уакачина – изградено край малко езеро, то е наричано „оазисът на Америка”, заради огромните, високи до 200 м дюни, които го обграждат. Ще се повозим с бъги из пясъците, яко е!
Следобед достигаме Наска, където ни очаква 30-минутен полет с малък самолет (тип „Чесна”) и среща с „извънземния” разум на едноименната цивилизация и енигматичните линии и фигури на платото – най-известните от тях са на колибрито, маймуната, паяка... Ако не ни стигне времето за полетите този следобед, ще го оставим за сутринта на следващия ден. Нощувка в Наска, Hotel Nazca Lines (или подобен).
надморска височина в Наска: 520 м
Наска – Арекипа (570 км)
Ще тръгнем по-навреме, защото пътят до Арекипа е около 12 часа – най-дългият по време на цялото пътешествие! Много живописна (и даже малко страшна) е частта му покрай стръмните скалисти брегове на Тихия океан. Пристигане в Арекипа привечер – това е вторият най-голям град в Перу, разположен в красива долина, заобиколена от снежните гиганти Чачани /6057 м/, Мисти /5822 м/ и Пичу-Пичу /5664 м/. Нощувка в Арекипа, San Agustín Posada del Monasterio (или подобен).
надморска височина в Арекипа: 2350 м
Арекипа
Един по-спокоен ден след дългия преход – разходка из колониалната Арекипа – разглеждане на манастирския комплекс Санта Каталина (определян като град в града), стария център на града, Музея на андинските светилища, известен с мумията на индианската ледена принцеса Хуанита, скитане из безбройните кръчми и магазинчета на този толкова спокоен град. Няма да съжалявате! San Agustín Posada del Monasterio (или подобен)
Арекипа – Чивай (170 км)
Бавно събуждане. Някъде около 09:00 ч се отправяме към каньона Колка – най-дълбокия каньон в света! Със своите близо 3300 м, той е около два пъти по-дълбок от Гранд каньон в щата Аризона! /Най-долу в този файл ще намерите пълно описание на екскурзията до Колка/. Пътят ни минава през резервата „Салинас и Агуада Бланка”, изобилстващ от лами, алпаки и викуни (символите на андинската фауна ☺). Ще спрем и на най-високата точка на цялото ни пътуване – проходът Патапампа, 4910 м – след което се спускаме към град Чивай.
Първа нощувка на високо – 3600 метра, повечето от вас ще са за пръв път на такава височина – почти всички ще ви боли главата през нощта, други възможни проблеми са сърцебиене, безсъние, високо кръвно... Това са леките проявления на височинната болест, нормално за такава височина. Все пак – дотам ще стигнем с автобус, т.е. ще има някаква плавност в движението. Надявам се, всичко ще бъде наред с вас! Нощувка в град Чивай, Casa Andina Colca (или подобен.
надморска височина в каньона Колка, близо до Чивай: 3650 м
Чивай – каньонът Колка – Пуно (410 км)
Много ранно ставане и закуска. В 5:30 ч тръгваме за CRUZ DEL CONDOR (Кръста на Кондора) – мястото, където към 8:00-8:30 часа сутринта кондорите излизат от дълбините на каньона и се издигат нагоре с помощта на топлите въздушни течения, за кеф на стотиците туристи. Да се надяваме, че ще видим достатъчно много. После продължаваме с автобус, пътуваме отново през Андите и достигаме бреговете на езерото Титикака при Пуно, нощувка в града. Hotel Tierra Viva (или подобен)
надморска височина в Пуно: 3820 м
Пуно – островите Урос – о-в Такиле – Сиюстани – Пуно (70 км)
Сутринта взимаме лодка от пристанището и първо ще посетим тръстиковите острови Урос в езерото Титикака. Според легендите там живеят хората с черна кръв, създали сами своите острови от местната тръстика totora, за да избягат от войнствените инки и други племена от сушата. После продължаваме навътре в езерото до остров Такиле, известен с гледките към сините води на Титикака, каменната арка на входа на главното селище, както и с уникалните вълнени платове и дрехи, които тук се тъкат на ръка само от мъже!
Връщаме се обратно към Пуно и следобед ще посетим интересните каменни погребални кули (наричани chullpas) при Сиюстани. Тези кули са цилиндрични и са изградени край бреговете на красивото езеро Умайо от прединкската култура Colla. Втора нощувка в Пуно, Hotel Tierra Viva (или подобен).
Пуно – Куско (400 км)
Сутринта потегляме с автобус за Куско, като по пътя ще минем през прохода Ла Рая (4335 м) и ще спрем за разглеждане на 2-3 интересни паметника като единствения запазен храм на инките в Ракчи, много интересната църква в градчето Андауайлияс (наричана „Сикстинската капела на Америка“), както и забележителните тераси на Типон. Пристигане в Куско – Златния град и последната столица на Империята, превзет от конкистадорите на Писаро през 1533 година; всичките му съкровища са отнесени с испанските галеони за благото на испанската корона. Нощувка в Куско, Hotel Sonesta Cuzco (или подобен). Надморска височина в Куско: 3400 м.
Куско
Днес ще разгледаме инкските крепости и светилища около града – Тамбо Мачай, Пука Пукара, Кенко и Саксауаман. Всички те са интересни, но определено най-впечатляваща е Саксауаман – крепостта е изградена от огромни каменни блокове (някои от тях тежащи до 150 тона), идеално напаснати заедно като гигантски пъзел.
Разбира се, ще се разходим и из Куско, като ще видим и може би най-свещения храм за инките в цялата им империя, Кориканча, както и забележителната катедрала на града. Нощувка в Куско, Hotel Sonesta Cuzco (или подобен).
Куско – Писак – Куско (70 км)
Екскурзия из Свещената долина на инките до Писак – мястото, което ще ни „подгрее” за Мачу Пикчу. Руините на древното инкско селище, както и прилежащите му земеделски тераси (които се използват и до днес) са наистина впечатляващи – изградени са на хълм, високо над долината на р. Урубамба. Следобед – връщане в Куско и посещение на градската катедрала Санто Доминго (с много интересни образци на колониалното изкуство) и Храма на слънцето Кориканча, където ще се запознаем по-подробно с архитектурата, религията, културата на инките. Свободно време привечер в Куско – това е градът!!! Hotel Sonesta Cuzco (или подобен)
Куско – Чинчерос – Олянтайтамбо – Агуас Калиентес (110 км)
Сутринта ще посетим Чинчерос – известен с традиционните си занаяти и най-вече тъкачеството, ще продължим с интересните руини на Морай – терасирани концентрични кръгове, най-вероятно използвани за земеделски експерименти, а следобед ни очаква друг интересен град на инките в долината на река Урубамба – Олянтайтамбо – още един пример за невероятните строителни умения на древните. Оттам ще пътуваме с влак към Агуас Калиентес – селцето под Мачу Пикчу, ще пристигнем по тъмно. Нощувка под каменните гиганти на околните върхове, в подножието на скрития инкски град. Ще разберете какво имаме предвид. Hotel Casa de Luz (или подобен)
надморска височина в Агуас Калиентес: 2050 м
надморска височина на руините на Мачу Пикчу: 2430 м
Агуас Калиентес – Мачу Пикчу – Куско (125 км)
Ден за разглеждане на скрития град на инките Мачу Пикчу – едно от новите 7 чудеса на света и може би най-известният археологически обект на Западното полукълбо, открит от белия човек едва през 1911 година! Ставаме рано сутринта, след което ще се наредим на опашката за автобусите, с които се стига до същинския вход на руините.
Ще направим обиколка на града сутринта, а след това желаещите могат да се изкачат до извисяващия се над руините връх Уайна Пикчу – гледката оттам определено си заслужава! Надморската височина на върха е 2720 м, около 300 м над самия Мачу Пикчу. Част от групата ще иска този лек адвенчър, другата част вероятно не. Следобед – слизане обратно с автобусите до Агуас Калиентес и връщане оттам с влака до Куско. Нощувка в Куско. Hotel Sonesta Cuzco (или подобен)
надморска височина в Куско: 3400 м
Куско
Свободен ден в столицата на инките – приятно е да се пошляеш още малко из калдъръмените му улички... Ако някой иска, ще измислим и друг допълнителен тур – например посещение на Vinicunca, по-известна като Rainbow Mountain, на около 3 часа път от Куско… Дааа, там височината е на практика 5000 м, но си заслужава. ☺ Има и помощни кончета, ако на някой му дойде твърде „нанагорно“.
Последна нощувка тук, Hotel Sonesta Cuzco (или подобен).
Куско – Лима – Европа (полети)
Свободно време в града и малко преди обед обед трансфер до летището за вътрешен полет Куско – Лима. След това международен полет от Лима привечер, с кацане в Европа на следващия ден.
пристигане в Европа
Кацане в ранния следобед в Париж или Амстердам, нощувка.
полет към София
Трансфер до летището за полет към София с пристигане в родината по някое време следобед. Това май бе всичко...
Брой на участниците в пътешествието – 10-20, включително водача.
ВАЖНО! Цената е изчислена на база курса на щатския долар спрямо еврото към датата на изготвяне на програмата (началото на април 2025). Сериозни вариации на тези курсове би се отразила и върху общата цена на пътуването.
ОПЦИЯ за допълнение в програмата: Посещение на в еко-лодж в провинция Madre de Dios, недалеч от град Пуерто Малдонадо. След крайбрежието (La Costa) и планините (La Sierra), ще видите и третия от основните географски райони на Перу – джунглата (La Selva)! Тя всъщност покрива и най-голяма част от територията на страната, около 60%. Престоят там ще 3 нощувки, като се лети първо от Куско до Пуерто Малдонадо (най-вероятно през Лима), а на заминаване от Пуерто Малдонадо директно към Лима. Интересно е разнообразието на флора и фауна, особено след дългия период, прекаран нависоко по чукарите в Андите. ☺ А и Амазонския басейн без съмнение е една от най-забележителните екосистеми на планетата. През тези няколко дни, освен невероятната растителност и могъщи реки, ще имате възможността да видите множество птици, няколко вида маймуни, каймани, а при малко късмет ленивци и тапири...
На Ваше разположение съм за всички допълнителни въпроси и уточнения във
връзка с организацията на пътуването.
Павел Нанков – пътешественик, изследовател на древната култура на инките, почитател на бога Кон-Тики Виракоча, далечен потомък на ІХ-я инка – Великия Пачакути, който е построил блестящия златен Куско и вероятно Мачу Пикчу